Chiny, Hongkong. Chomiki. Wśród kilku tysięcy uśpionych osobników, tylko  kilka miało koronawirusa - TVN Meteo

Chomiki są jedynymi z popularniejszych zwierząt domowych. Najczęściej kupowane jako pierwsze zwierzątko dla dzieci, aby te nauczyły się odpowiedzialności i zaznajomiły ze światem zwierząt. Jednak spora część osób zapomina o prawdziwym charakterze chomików i ich specyficznych potrzebach, jako odrębnego gatunku. Jak to więc jest z tymi chomikami? Czy nadają się już dla kilkulatków?

Gdzie żyją chomiki?

W naturze, chomiki żyją głównie na terenach półpustynnych i pustynnych. Pochodzą one z terenów Syrii oraz pólnocych Chin, jednak jest jeden rodzaj chomika, który możemy spotkać w lasach i na łąkach w naszym kraju! Są to chomiki europejskie i są jedynymi z większych przedstawicieli swojego gatunku.

Pochodzenie chomika mocno wpłynęło na jego zachowanie, które można zauważyć po dziś dzień - zakopywanie w trocinach dla chomika, budowanie tuneli, nocny tryb życia, zatrzymywanie jedzenia w workach policzkowych czy duże możliwości przystosowawcze do zmian temperatur.

 

Chomik – rasy chomików

Istnieje parę ras chomików, te polecane do mieszkań można podzielić na chomiki syryjskie oraz na chomiki karłowate, wśród których wyróżniamy:

  • Chomik dżungarski
  • Chomik chiński
  • Chomik mandżurski
  • Chomik roborowskiego

 

Chomiki syryjskie

są największe z rodzaju chomików domowych, a także najspokojniejsze. Ta rasa chomika osiąga masę ciała do 150 g, a wielkość do 20 cm. Chomik syryjski dostępny jest w wielu umaszczeniach i paru rodzajach sierści – od krótkowłosych, przed kręcone, po długowłose.

 

Chomik karłowaty

są one znaczenie mniejsze, masa ich ciała nie powinna przekraczać 50 g, a długość ciała ok. 10 cm.

 

Najmniejszym jest chomik Roborowskiego, ta rasa chomika ma długość ciała tylko do 5 cm.

 

Bez względu na rasę, chomiki są bardzo wrażliwymi i delikatnymi zwierzętami. Należy uważać, aby ich nie przydeptać czy nie zahaczyć. Bardzo łatwo o skrzywdzenie chomików i zafundowanie im kontuzji. Decydując się na chomika warto już zawczasu poszukać dobrego lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu małych ssaków.

 

Ile kosztuje chomik?

Cena chomika uzależniona jest od regionu, ale przede wszystkim od gatunku. Najtańsze chomiki mogą kosztować już kilkanaście złotych, droższe do 100 zł. Do tego należy doliczyć koszty zakupu całego sprzętu i produktów niezbędnych do zapewnienia chomikom dobrego samopoczucia. Kupując chomika również należy zwrócić uwagę na jakość sklepu czy miejsca, które je sprzedaje. Chomiki ze złej hodowli mogą częściej chorować, szczególnie na choroby genetyczne, a także mieć predyspozycje do niektórych schorzeń.

Charakter chomików - jakie są chomiki?

Chomiki są mocno niezależnymi zwierzętami. Ich słodki wygląd może być mylący, bo to naprawdę waleczne ssaki. Prowadzą nocy tryb życia i gdy tylko zajdzie zmrok rozładowują swoją energię. Są bardzo ciekawskie i żywiołowe, lubią eksplorować nowe miejsca, dużo chodzić i kopać. Tak, chomiki uwielbiają kopać. To wszystko sprawia, że chomiki są dosyć hałaśliwymi zwierzakami w nocy. Natomiast w dzień potrzebują one dużo spokoju i odpoczynku, głównie śpią i tylko od czasu do czasu przebudzą się na posiłek.

Z biegiem czasu przyzwyczajają się do kontaktu z ludźmi, ale nie są to zwierzęta typowo przytulaśne. Raczej stronią od uścisków i buziaków, tolerując tylko trzymanie na rękach czy wspólne przebywanie obok siebie. Przy nawiązaniu więzi z chomikiem, chętnie będzie on prosił o przysmaki i pozwoli na głaskanie. Jak wszystkie zwierzęta, chomiki odczuwają emocje, takie jak np. strach. Swój lęk mogą prezentować poprzez delikatne syczenie lub nerwowe popiskiwanie.

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że chomik to indywidualista i samotnik. W jednej klatce można trzymać tylko jednego chomika. Próba łączenia paru zwierząt w klatce wiąże się z ogromnym dla nich stresem i agresją. I nie ma tutaj znaczenia płeć chomików czy nawet rozmiar klatki, bez nadzoru chomiki mogą się zranić czy zagryźć!