Choć słowo pupil wypowiedziane w kontekście domowego zwierzątka kojarzy nam się z puchatym kotem lub psem, coraz bardziej popularne stają się domowe hodowle innych gatunków. Węże to nieoczywisty wybór, ale idealny dla tych, których bardziej pociąga obserwacja życia drugiego stworzenia, niż codzienne zabawy, głaskanie i przytulanie. Jak przygotować się na zakup węża?
Mój pupil wąż
Jeżeli szukając swojego domowego zwierzaka, zwróciliśmy się w stronę gadów, powinniśmy dobrze przygotować się do przyjęcia ich pod swój dach. Należy pamiętać, że węże, tak jak inne gatunki terrarystyczne, nie służą do przytulania i głaskania. Będą natomiast świetnym wyborem dla tych, którzy decydują się na hodowlę, ze względu na chęć obserwacji ich sposobu życia. Wybór węża powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, czy hodowla gada, nie będzie przeszkadzała pozostałym domownikom.
Hodowla węża dla początkujących
Opieka nad wężem nie jest bardzo skomplikowana i poza długimi przygotowaniami nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Dorosłe węże jedzą co 1-2 tygodnie, co kilka dni należy wymienić wodę i posprzątać terrarium są to idealne zwierzęta, jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować codziennie godziny na spacer lub zabawę z pupilem. Jeżeli jednak podejmujemy się hodowli węży, powinniśmy na samym początku zgłębić podstawowe informacje dotyczące ich życia.
Pierwszy krok to wybór gatunku jeśli jesteś zupełnie początkującym, najlepiej wybrać gatunki łagodne, osiągające średnie rozmiary i niewymagające szczególnych warunków życia. Sprawdzą się np. popularne wśród hodowców węże zbożowe: są łatwo dostępne, nie wymagają specjalnych pozwoleń na hodowlę, a informacje o ich hodowli można znaleźć w internecie. Na początek nie poleca się gatunków nadrzewnych, które z natury są bardziej agresywne.
Terrarium i odpowiednie warunki do życia
Zapewnienie właściwego miejsca do życia to podstawa udanej hodowli. W przypadku węży kluczowy jest dobór terrarium. Dla niewielkich osobników sprawdzą się terraria o minimalnej wielkości 80x40x50 cm. Dla większych węży wielkość oblicza się na podstawie ich długości: terrarium powinno mieć szerokość o co najmniej 3/4 tej wartości, głębokość 1/3 oraz wysokość 1/2 lub, w wypadku węży nadrzewnych, całej długości ciała gada. Terrarium należy postawić w miejscu nie narażonym na częste zmiany temperatur, ponieważ nie służy to wężom. Nie można ustawiać go w okolicach okien, grzejników lub w miejscach przeciągów.
Odpowiednie terraria można wykonać samemu ze szkła, z płyty OSB czy z PCV. Istotną kwestią jest urządzenie go w sposób, który będzie przypominał naturalne środowisko lokatora. Gałązki, liście, groty oraz inne atrakcje dla węża są obowiązkowe. Dobrze jest przygotować kilka kryjówek, w których wąż będzie mógł spędzać czas. Wyściółka do terrarium powinna być niejadalna dla węża, ale jednocześnie łatwa do wymiany i posprzątania dla nas. Nie należy w tej roli stosować piasku, ponieważ może on powodować problemy trawienne.
Odżywianie węży
Jak już wcześniej wspomniano, dorosłe węże wystarczy karmić raz na 1-2 tygodnie. Ich pożywieniem są młode myszki i chomiki dlatego odradzamy hodowlę węży wszystkim wrażliwym osobom. Pokarm powinien ważyć mniej więcej tyle ile wąż. Młodsze osobniki jedzą częściej przed hodowlą warto zapoznać się ze sposobem odżywiania gatunku, którym chcemy się opiekować.
Elementem, którego nie może zabraknąć w każdym terrarium jest zbiornik na wodę. Miseczka lub inny przedmiot, z którego wąż będzie pił powinien być na tyle duży, aby zwierzę mogło się w nim zmieścić. Węże w naturalnym środowisku lubią wilgoć i kąpiele, dlatego musimy zapewnić im taką możliwość również w terrarium. Dobrze jest również przygotować wilgotną kryjówkę, np. wyłożoną mokrym ręcznikiem wąż będzie szukał takiego miejsca przed zrzuceniem skóry.
Ile kosztuje hodowla węża?
Przyjmując do domu pupila, musimy liczyć się z kosztami jego utrzymania. Wliczamy w to jednorazowe koszty ponoszone na początek: budowa lub zakup terrarium, wyposażenie oraz zakup samego zwierzątka. Pozostałe regularne wydatki to pokarm, wyściółka, wymiana akcesoriów, ale także koszty prądu węże wymagają ogrzewania i naświetlania terrarium. Ponieważ każdy gatunek ma inne preferencje, przed zakupem powinniśmy sprawdzić idealną temperaturę dla naszego pupila oraz czas i rodzaj naświetlania.