Ptaki ozdobne to wspaniali towarzysze naszych domostw, którzy cieszą nas swoim śpiewem lub gaworzeniem, a dzięki barwnemu upierzeniu stanowią piękną wizytówkę domu. Nie zapominajmy jednak, że to żywe stworzenia, które mają swoje potrzeby. Co warto wiedzieć, jeśli chcemy zaprosić do naszego domu ptaka?
Popularni ptasi domownicy
Jest kilka gatunków ptaków, które na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach, między innymi ze względu na łatwość przystosowania się do warunków, jakie możemy im zapewnić, oraz przyjacielskie usposobienie. Stanowią też świetną alternatywę, jeśli nie możemy pozwolić sobie na czworonożnego pupila.
Najczęściej trzymanymi w domach ptaszkami są papużki – królują papużki faliste i nimfy. Są to ptaki łatwo oswajające się z właścicielem, przyjazne oraz stadne, dlatego należy im zapewnić towarzystwo drugiego osobnika. Papugi i kanarki są zwierzętami stadnymi, dla których do życia niezbędny jest kontakt z innymi ptasimi osobami - najlepiej byłoby zapewnić jej towarzystwo w postaci drugiego ptaka tego samego gatunku. W naturalnym środowisku zwierzęta te często spędzają w swoim towarzystwie całą dobę. Ptaki te potrzebują kontaktu i zajęcia, dlatego konieczne trzeba znaleźć w swoim grafiku czas, jaki im poświęcimy. Papugi potrafią odwdzięczyć się powtarzaniem słów lub naśladowaniem domowych dźwięków (np. dzwonka telefonu). Więcej informacji o papugach możesz znaleźć w naszym artykule „Egzotyczne papugi – co warto wiedzieć o tych ptakach? Jak hodowac je w domu?".
Innym często trzymanym w domach ptakiem jest kanarek. Znany z pięknego śpiewu, który będzie słyszalny w całym domu. Są to ptaszki aktywne i skoczne, dlatego mimo małych rozmiarów potrzebują sporej klatki. Wymagają szczególnej opieki, gdyż są delikatne i wrażliwe, podatne na wychłodzenie oraz zatrucia pokarmowe. Nie lubią też długo przebywać w samotności, dlatego nie są najlepszym wyborem dla osób dużo i często przebywających poza domem.
Mniej znanymi ptasimi towarzyszami są zeberki i amadyny. To ptaki z rzędu wróblowatych, przepięknie umaszczone. Są bardzo stadne i cieszy je przebywanie w większych grupach. Są skoczne – lubią przeskakiwać między gałązkami, dlatego w ich klatach powinno być dużo żerdzi.
Czym karmić ptaki domowe?
Pożywienie ptaków powinno składać się głównie z nasion i ziaren zbóż. Bez problemu można w sklepach kupić gotowe mieszanki dla danego gatunku. Ptasią dietę powinniśmy wzbogacić warzywami – w zależności od rodzaju mogą być podane na surowo, gotowane lub suszone, które dostarczają im witamin, wody i zajęcia. Gustują też w świeżej lub suszonej zieleninie oraz nie pogardzą jabłkiem czy marchewką. Niektóre ptaki domowe potrzebują także drobnego piasku, którego przyjmowanie pomaga im w trawieniu pokarmu – jednak hodowcy zwracają uwagę, żeby uważnie obserwować jak reaguje na niego ptak i u wielu liczba argumentów, żeby piasku nie podawać, zdaje się przeważać.
Wrażliwa ptasia psychika
Przyjmując pod swój dach ptasiego towarzysza musimy pamiętać, że to takie samo żywe stworzenie ze swoimi potrzebami i chorobami, jak popularne psy czy koty. Nie traktujmy ich jak ozdoby mieszkania czy pluszowej maskotki. Dbajmy o kontakt z ptakiem – one bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Gdy zostaną same na zbyt długi czas będą czuły się nieszczęśliwe. Na czas naszego wyjazdu czy urlopu należy zapewnić im codzienną opiekę zaufanej osoby, która powinna spędzać nawet kilka godzin w miejscu bytowania ptaków. Weźmy to pod uwagę przed podjęciem decyzji o posiadaniu ptaszka.
Należy też dokładnie obserwować zachowanie ptaków oraz stan ich pazurków, dzioba i piór. Chore lub sfrustrowane ptaki mogą wyrywać sobie pióra, a pogarszający się stan pazurów czy dzioba może świadczyć o braku witamin lub chorobie.